Opakowania kaszerowane powstają z tektury powlekanej warstwą cienkiego papieru czy kredy przy użyciu specjalnego kleju. W ten sposób nie tylko podnosi się wytrzymałość opakowań, ale także poprawia się efekt wizualny – eleganckie pudełko jest zadrukowane offsetowo, mogą to być napisy, zdjęcia, absolutnie wszystko, co jest niemożliwe do wykonania w przypadku grubej tektury, z jakiej produkowane są pudła kartonowe. A więc opakowania kaszerowane są trwalsze i bardziej estetyczne.
Proces kaszerowania tektury odbywa się na specjalnych urządzeniach nazywanych kaszerówkami, w których znajdują się wałki klejowe. Klej nakładany jest na grubszy materiał, przy czym może być stosowany klej na gorąco lub na zimno. Następnie do maszyny wprowadzany jest cienki papier, a urządzenie łączy obydwa materiały. W wyniku prasowania klej równomiernie się rozprowadza, a na powierzchni nie pozostają nieestetyczne bąbelki. Proces kaszerowania podobny jest do laminowania, z tym że jako okleinę stosuje się warstwę cienkiego papieru, a nie folię. Najczęściej pudełka kaszerowane są także uszlachetnione folią właśnie- błyskiem lub matem.
Podstawowym atutem kaszerowania jest zwiększenie trwałości i odporności opakowań, które stają się twardsze i bardziej wytrzymałe. Technologia ta wykorzystywana jest jednak głównie ze względu na możliwość zaprezentowania produktu czy logo firmy. Opakowania kaszerowane mogą służyć jako nośnik reklamy lub informacji. Na powierzchni okleiny można nanieść dowolną grafikę lub informacje o zawartości paczki, a także zalecenia co do sposobu postępowania z przesyłką. Pomimo że opakowania kaszeruje się głównie w celu podniesienia ich trwałości, to jednak aspekt wizualny nie pozostaje bez znaczenia — dzięki kaszerowaniu powstają oryginalne opakowania o ciekawym wzornictwie.